מה הטיפול המומלץ בדלקות חניכיים?

לאחר שנוצר רובד החיידקים (פלאק) הראשוני, הוא גדל אט אט באמצעות התרבות החיידקים הקיימים וכניסתם של חיידקים נוספים וחדשים לרובד הקיים. כמות החיידקים גדלה והיא מרפדת את כיסי החניכיים עד שהסתיידות הרובד יוצרת את האבנית. האבנית, בתורה, מוסיפה לנזק הקיים, בכך שהיא יוצרת גירוי וחיכוך מקומי של החניכיים, החיידקים "ממלאים" את חלקם במערך ההרס ומפרישים רעלנים, והתוצאה – זיהומים, דלקות או לא נעימים נוספים. דלקות חניכיים מספקות מצב לא פשוט לטיפול ולהתמודדות, והן מחייבות נקיטת צעדים נחרצים ובלי מתפשרים שמטרתם היא טיפול בדלקות חניכיים.

 

איך מטפלים בדלקות חניכיים?

הקפידו על צחצוח נכון

על אף שזה עשוי להישמע לכם כמובן מאליו, גם כיום, עדיין לא מצאה רפואת השיניים המודרנית שיטה טובה יותר מצחצוח נכון של השיניים, על מנת לשמור על בריאותן של החניכיים. בכל פעם שאתם מצחצחים את שיניכם, עשו זאת בעדינות משורשי השיניים לכיוון קצות השיניים והקפידו להגיע לכל אזור ופינה בפה. לאחר מכן, עברו על השיניים בצחצוח המורכב מתנועות עדינות של משיכה המברשת מצד לצד. על מנת להשלים את סבב הצחצוח בן 2-3 הדקות, רצוי להבריש בעדינות גם את החניכיים והלשון כדי לוודא את הסרתם של אותם החיידקים שהתמקמו באזורים אלה. סבב צחצוח יסודי של השיניים, החניכיים והלשון צריך לארוך בין שתי דקות לשלוש דקות, ולהתבצע תוך שימת לב קפדנית לכיווני הצחצוח.

 

השתמשו בשטיפת פה דנטאלית אנטי-בקטריאלית לאחר צחצוח השיניים

השימוש בשטיפה דנטאלית מוריד את רמת החומציות הקיימת בפה, מנטרל ריחות רעים אפשריים ואף מנקה את החיידקים אשר אליהם איננו מסוגלים להגיע בצחצוח השיניים. אורך שטיפת הפה המומלץ הוא כדקה, ולאחר יריקת נוזל שטיפת הפה, מומלץ שלא לשטוף את הפה במים כדי לאפשר לשטיפה להמשיך ולפעול את פעולתה.

 

השתמשו בחוט דנטאלי

הטיפול בשיניים באמצעות חוט דנטאלי מסייע להוציא מביניהן חלקיקי מזון שמברשת השיניים לא הצלחה להגיע אליהם בשל מיקומם. חלקיקי מזון אלו, אם לא יוסרו, שכבה חיידקית מגבירה את רמת החומציות בפה ועלולה לגרום למצבים כמו דלקת חניכיים, חורים בשיניים וכן הלאה.

 

הקפידו על ביקור תקופתי קבוע אצל השיננית

אין צורך להמתין עד לדימום מהחניכיים (או כל תופעה מדאיגה ויוצאת דופן אחרת) על מנת לבקר את השיננית שלכם. קביעת ביקור קבוע אחת לחצי שנה יכול לחסוך לכם עשרות אלפי שקלים, שלא לדברר על כאבים רבים!

 

הקפידו על קבלת טיפול רפואי בכל עת שמתגלה תופעה חריגה כלשהי

תהליכים רבים הנוגעים לטיפול בדלקות חניכיים יוכלו להיעצר, אם רק תתפסו אותם בזמן ותפנו לקבלת טיפול רפואי מתאים מוקדם ככל האפשר. ניקוי עמוק של חלל הפה , למשל, יכול לנקות את רבדי החיידקים גם מהאזורים שקשה לכם, בתור מצחצחים באמצעים הביתיים, להגיע אליהם.

 

הקפידו על אכילה מאוזנת הכוללת פירות וירקות

 

אכילת מגוון רחב של פירות וירקות מוודאת כי הוויטמינים והמינרלים שבריאים לחניכיים, כמו גם אלה שיש להם חלק בהחלמתם (כמו, למשל, ויטמין C), אכן יגיעו לגופכם. לאכילת פירות וירקות יתרון נוסף – מרקמם. מאחר ומדובר במרקם סיבי, אכילתם מסייעת בהסרת שכבות החיידקים מהשיניים והחניכיים בזמן האכילה.

 

הפסיקו לעשן!

עישון, כפי שכיום כבר ידוע לכולנו, פוגע ומזיק למערכות השונות הקיימות בגוף האדם. לעיתים קרובות, הפסקת העישון משפרת את מצבן של דלקות חניכיים ומורידה נפיחויות קיימות. במקרים כאלה, מעקב שוטף וטיפול קבוע בשיניים (הן במרפאה והן בבית) עשויות להשיב את החניכיים לאיתנן.

 

שנו את הרגלי השתייה שלכם

בין אם אתם מעדיפים משקאות מתוקים ובין אם אתם מעדיפים משקאות דיאטטיים, כאן ועכשיו הגיע הזמן לשבור את ההרגלים הללו, זאת, מכיוון שהשתייה המתוקה מעשירה את שכבת החיידקים הקיימת בחיבור שבין השיניים לחניכיים והיא אף מגדילה אותה באופן ניכר!